УДК 633.17: 631.527.5: 631.5:632.631.11 doi: 10.21498/2518-1017.19.3.2023.287640
О. П. Попова, М. І. Кулик
Полтавський державний аграрний університет, вул. Г. Сковороди, 1/3, м. Полтава, 36003, Україна,
e-mail: oks27071994@gmail.com; kulykmaksym@ukr.net
Мета. Вивчення динаміки формування біометричних показників, урожайності біомаси та енергетичного потенціалу рослин сортів сорго цукрового в умовах Центрального Лісостепу України. Методи. Використовували польовий, лабораторний і статистичний методи. Об’єктом досліджень слугували п’ять зареєстрованих сортів сорго цукрового, а саме: ‘Гулівер’, ‘Довіста’, ‘Зубр’, ‘Су’ та ‘Цукрове’. Вимірювання біометричних показників рослин, облік урожайності біомаси й енергетичного потенціалу здійснювали відповідно до затверджених науково-методичних рекомендацій. Результати. Найшвидший ріст сорго цукрового у висоту відмічено в такі міжфазні періоди, як сходи–вихід у трубку та вихід у трубку–цвітіння. На час закінчення вегетації рослини сортів ‘Гулівер’ (237,2–245,1 см), ‘Цукрове’ (218,0–227,2 см) й ‘Довіста’ (205,6–220,9 см) переважали над іншими за висотою. Найбільшою площею листкової фотосинтезуючої поверхні характеризувалися ‘Гулівер’, ‘Цукрове’ й ‘Зубр’, вони ж сформували найбільшу біомасу й відзначилися найвищою енергетичною ефективністю вирощування за показниками енергопродуктивності (EPс дорівнює або більше ніж 60,0 ГДж/га) та коефіцієнтом енергоефективності (Кее дорівнює або більше ніж 4,0). Висновки. Найбільшу врожайність біомаси за сухим залишком виявлено в сортів сорго цукрового ‘Гулівер’ (15,4 т/га), ‘Цукрове’ (15,2 т/га) та ‘Зубр’ (12,5 т/га). Ці ж сорти вирізнялися високою енергопродуктивністю (різницею між накопиченою в біомасі енергією та енергією, витраченою на її виробництво) – 65,3; 64,9 і 56,8 ГДж/га відповідно, зі значенням Кее 4,0 або більше, що характеризує середній рівень ефективності виробництва біомаси.
Ключові слова: сорго цукрове; сорти; біометричні показники; продуктивність; енергетична ефективність.
Oksana Popova
https://orcid.org/000000016285654X
Maksym Kulyk
https://orcid.org/0000000303945846
Вступ
Завдяки чималим земельним площам і сприятливим ґрунтово-кліматичним умовам Україна має значні можливості для використання рослинного ресурсу, а також великий потенціал для виробництва енергії з біомаси – 29 млн т нафтового еквівалента (т н. е.), за даними Г. М. Калетніка, Г. Г. Гелетухи й Т. А. Желєзної. Розвиток біоенергетики особливо залежить від застосування біомаси сільськогосподарських рослин, енергопотенціал якої орієнтовно 11 млн т н. е./рік [1, 2]. Поновлювані джерела енергії нині становлять особливий інтерес не тільки з позиції їх використання, але також і з погляду економічної доцільності розвитку нових напрямків бізнесу. Маловитратним, а також рентабельним є вирощування сировини для виробництва біопалива, тобто таких енергетичних культур, які можуть бути джерелами поновлювальної енергії (сорго цукрове, сорго багаторічне, міскантус, «енергетична» верба, світчграс (просо прутоподібне) тощо) [3, 4].
Сорго цукрове – поширена в багатьох країнах світу кормова культура, не примхлива до кліматичних умов і складу ґрунтів. Водночас це енергетична рослина, якнайліпше придатна для виробництва рідких біопалив завдяки вмісту в листостебловій масі значної кількості цукрового соку (до 20 %) [5–7]. Стебла сорго цукрового прямостоячі, блідо-зеленого кольору, гладкі й тонкі, висота у фазі збиральної стиглості досягає 2,7–3,5 м. Листки широкі, неопушені. Волоть крупна, прямостояча, густа. Насіння коричневе, вкрите плівкою. Хімічний склад цукрового сорго, %: вода – 63–65; сахароза – 8,8–11,2; інші цукри – 1,3–2,3; клітковина – 6,8–7,3; крохмаль – 4,5–5,2; білки – 2,6–2,9; пектинові речовини – 0,4–0,60; рН соку – 4,8–5,2 [8]. Середня врожайність зеленої маси становить 40–60 т/га. Результати досліджень вчених вказують на те, що натепер у природі не існує іншої рослини, яка могла б так швидко синтезувати сахарозу [9].
Сорго цукрове культивують як у Лісостеповій зоні, так і в південних регіонах України [10, 11]. В останні роки через збільшення посушливості клімату площі під його вирощування можуть розширитися, й він займе власну нішу в польових сівозмінах агрогосподарств [12, 13].
Напрям, пов’язаний із виробництвом твердого палива, розвивається завдяки вирощуванню нових видів високопродуктивних багаторічних рослин, що дає змогу гарантовано отримувати задану кількість біомаси необхідної якості. Листостеблова маса сорго цукрового також є гарною сировиною для одержання твердого біопалива й біогазу [14, 15].
У процесі оцінювання енергетичного потенціалу S. saccharatum установлено вихід енергії, перетворюваної на біогаз, – 23,8–205,9 ГДж/га за сухою масою. Показник фактичного виходу біогазу – 1131–9806 м3/га. Високим виходом біометану характеризувалися сорти ‘Меотида’, ‘Сіваський’, ‘Віл’, ‘Верблюд’, ‘Фаворит’ і ‘Мамонт’ [16–18].
Підвищення врожайності й енергопродуктивності біомаси сорго цукрового залежить вiд ґрунтово-кліматичних умов, агротехніки, термінів збирання й особливостей перероблення біосировини та є нагальним з огляду на широкий спектр використання культури [19–21].
Важливим фактором збільшення врожайності є добір сортименту. Як зазначають А. В. Черенков зі співавторами, найефективнішим та економічно вигідним є впровадження нових сортів і гібридів з генетично визначеним рівнем адаптування до ґрунтово-кліматичних умов у зонах їх вирощування [22]. Водночас вони повинні бути придатними до інтенсивної технології вирощування, забезпечувати високу ефективність виробництва основної продукції, бути пристосованими до визначеного рівня землеробства [23–25].
Збільшення площі листової поверхні й подовження періоду її активної діяльності дають змогу підвищити коефіцієнт використання рослинами сорго сонячної радіації, що в кінцевому підсумку позначиться на врожайності. Найбільша площа листкової поверхні (9,0–9,2 тис. м2/га) була в сортів ‘Довіста’ й ‘Гулівер’ залежно від ценотичних чинників у період викидання волоті [26, 28].
На врожайність також впливають генотип і його походження [28]. Сорти української селекції ‘Силосне 42’, ‘Фаворит’, ‘Троїстий’, ‘Довіста’ та ‘Гулівер’ разом з іноземними рекомендовано до вирощування для отримання значного обсягу вегетативної маси й виробництва з неї біопалива. Водночас у процесі культивування важливо враховувати агроекологічні особливості [29, 30].
Мета дослідження – вивчення динаміки формування біометричних показників, урожайності та енергопродуктивності біомаси рослин сортів сорго цукрового в умовах Центрального Лісостепу України.
Матеріали та методика дослідження
Експерименти проводили впродовж 2021–2022 рр. на базі Полтавського державного аграрного університету (м. Полтава), розташованого у центральній частині Лісостепу України. Ця ґрунтово-кліматична зона характеризується недостатнім рівнем зволоження, нерівномірністю опадів й частими посухами. Дослідні ділянки закладали на чорноземах типових зі вмістом гумусу 7,25%, лужногідролізованого азоту – 154,0 мг/кг ґрунту, фосфору – 515,0 мг/кг ґрунту, калію – 623,0 мг/кг ґрунту, рН сольове – 7,10.
Погодні показники в період досліджень були характерними для цього регіону, втім мали незначні відхилення від середньобагаторічних даних в окремі періоди росту й розвитку рослин (рис. 1).
Значення середньомісячної кількості опадів, за винятком травневих, у 2022 р. були вищими ніж у 2021-му. Усереднена температура повітря по місяцях була в межах середньорічних показників, окрім липня 2021 року та серпня 2021 і 2022 рр.
Польові досліди закладали і проводили згідно з методикою дослідної справи в агрономії та науковими рекомендаціями.
Сівбу насіння сорго цукрового здійснювали на глибину 4–6 см із шириною міжрядь 45 см у третій декаді квітня. Густота стояння рослин – 222 тис. шт./га, площа посівної ділянки – 10,6 м2, облікової – 10,0 м2. Розміщення варіантів рендомізоване, в чотирикратній повторності. Агротехнологічні операції під час підготовки ділянки та вирощування рослин полягали в осінньому та весняному обробітках ґрунту, сівбі, прополюванні в міру появи бур’янів і збиранні врожаю біомаси (третя декада вересня).
Матеріалом для дослідження слугували створені в різних наукових установах і передані для спільних досліджень СГІ – Національним центром насіннєзнавства та сортовивчення сорти сорго цукрового ‘Гулівер’ (код заявника 2260), ‘Довіста’ (код заявника 311), ‘Зубр’ (код заявника 1591), ‘Су’ (код заявника 800), ‘Цукрове’ (код заявника 1854), зареєстровані в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Площу листкової поверхні встановлювали згідно з «Методикою визначання площі листкової поверхні цукрового сорго», відповідно до рекомендацій О. М. Ганженка.
Кількісні показники визначали з вибірки рослин (50 шт.), вилучених по діагоналі з кожної облікової ділянки в чотирьох місцях.
Урожайність «сирої» та «сухої» рослинної біомаси сорго цукрового встановлювали після її скошування та збирання з кожної облікової ділянки досліду. Розрахунок вмісту вологи здійснювали після висушування біомаси. Для цього із заздалегідь подрібненого середнього рослинного зразка (сноповий зразок масою 1 кг, відібраний по діагоналі ділянки) вилучали дві наважки по 5 г, які висушували в сушильній шафі протягом 2 год за температури 105 °С. Зразки охолоджували впродовж 30 хв в ексикаторі та зважували на аналітичних вагах.
Статистичне обчислення результатів проводили методом дисперсійного аналізу, використовуючи комп’ютерне програмне забезпечення Statistica 6.0.
Обрахунок енергетичної ефективності виробництва біомаси сорго цукрового здійснювали за О. К. Медведовським, П. І. Іваненком та авторською методикою. У процесі послуговувалися такими показниками:
– сукупна енергія, накопичена в біомасі енергетичної культури (Епр), МДж/га;
– сукупні енергетичні витрати на вирощування біомаси енергетичної культури (Ес), МДж/га;
– енергетична продуктивність (прибуток) вирощування біомаси енергетичної культури (Пр), МДж/га:
Пр = Епр.св. – Ес
де Епр.св. – сукупна енергія, накопичена в біомасі енергетичних культур, МДж/га; Ec – сукупні витрати енергії на вирощування біомаси енергетичних культур, МДж/га.
Також застосовували коефіцієнт енергетичної ефективності (Кее), який відображає відношення сукупної енергії, накопиченої в біомасі, до сукупних витрат енергії на вирощування культури:
Епр.св
Кее =
Ec
де Епр.св – сукупна енергія, накопичена в біомасі енергетичних культур, МДж/га; Ec – сукупні витрати енергії на вирощування енергетичних культур, МДж/га.
Якщо Кее < 1, то вирощування біомаси енергетичних культур неефективне; 1–3,0 – низький рівень ефективності; 3,1–5,0 – середній рівень ефективності; Кее > 5,0 – високий рівень енергетичної ефективності.
Результати досліджень
Встановлено, що сходи сортів сорго цукрового сформувалися на 10–12-ту добу після сівби, фазу кущіння фіксували через 28–34 доби після формування повних сходів. Дружність появи сходів та інтенсивність лінійного приросту у висоту в рослин, які утворювали від 2 до 4 і більше повністю розвинених генеративних стебел, найбільше залежали від сорту та погодних умов. Висота також пов’язана з густотою стояння і є одним із показників, що характеризують лінійний приріст, який у динаміці росту та розвитку рослин є найбільшим для міжфазних періодів: виходу в трубку–цвітіння та сходів–виходу в трубку. На рисунку 2 позначено довірчі рівні в межах міжфазних періодів усіх сортів сорго.
Варіювання висоти стебла на початкових етапах росту та розвитку рослин (сходи–вихід у трубку) становило від 76,9 до 92,4 см; у період виходу в трубку–цвітіння – від 107,1 до 129,6 см.
На час закінчення вегетації (фаза цвітіння–воскова стиглість) приріст стебла у висоту зменшився до 14,0–23,1 см. Загалом, 2022 р. переважав 2021-й за лінійним приростом стебел. Найвищими його значеннями в обидва роки характеризувався сорт ‘Гулівер’; найнижчими – ‘Довіста’ та ‘Су’ в умовах 2021 року.
Наприкінці вегетації високорослим був ‘Гулівер’ (237,2 см у 2021-му та 245,1 см у 2022 р.), найнижчим – ‘Зубр’ (202,7 і 216,9 см відповідно). Інші сорти мали показники від 205,6 до 227,2 см (рис. 3).
Площа листкової фотосинтетичної поверхні (ПЛФП) рослинного ценозу змінювалася в межах 20,4–23,9 тис. м2/га залежно від сорту й була суттєво більшою 2022 р. (рис. 4).
Найбільшу фотосинтетичну поверхню листкового фітоценозу сформували рослини сортів ‘Гулівер’ (23,7 тис. м2/га) і ‘Цукрове’
(23,9 тис. м2/га) у 2022 р. Для сорту ‘Зубр’ цей показник становив 21,7 тис. м2/га, для інших –
був суттєво меншим.
Урожайність сухої біомаси також була мінливою й варіювалася від 6,8 до 14,5 т/га у 2021 р. та від 7,3 до 16,4 т/га у 2022 р. за значення НІР0,05 = 1,04 (рис. 5). Найбільшими її показниками у 2022 р., порівнюючи з 2021-м, відзначилися сорти ‘Гулівер’ і ‘Цукрове’ (середні значення за два роки – 15,4 і 15,2 т/га відповідно). Однакову кількість урожаю в межах НІР0,05 сформували ‘Довіста’ та ‘Су’ у 2021 р.
Енергоефективністю вирощування сортів сорго цукрового вважають сукупність взаємопов’язаних показників, одним із яких є енергопродуктивність (Пр), тобто різниця між енерговитратами на одиницю продукції (Ес) (біомаси з енергоємністю 17,0 МДж/кг) та сукупною енергією, накопиченою в біомасі енергетичних культур (Епр.).
В умовах Лісостепу України найвищу енергопродуктивність у процесі виробництва біомаси забезпечили сорти ‘Гулівер’, ‘Цукрове’ та ‘Зубр’ – 65,3; 64,9 і 58,6 ГДж/га відповідно (Кее – 4,0 або більше – середній рівень). Низькі показники мали ‘Довіста’ і ‘Су’ – 48,6 і 47,5 ГДж/га (низький Кее – менше ніж 3).
Отже, ‘Гулівер’ переважає ‘Цукрове’ й ‘Зубр’ на 0,4 і 8,5 ГДж/га за показником енергопродуктивності виробництва біомаси та на 0,2 і 1,2 пункти за коефіцієнтом енергоефективності.
Висновки
За результатами вивчення динаміки формування біометричних показників, урожайності біомаси та енергетичного потенціалу сортів сорго цукрового в умовах Центрального Лісостепу України можна зробити висновок, що прискорений ріст рослин у висоту відбувається в міжфазні періоди: сходів–виходу в трубку та виходу в трубку–цвітіння.
Визначено, що найбільші біометричні показники (за висотою стебел і площею листкової поверхні) формують рослини сортів сорго цукрового ‘Гулівер’, ‘Цукрове’ та ‘Зубр’. Вони ж забезпечили найвищу врожайність сухої біомаси за два роки – 15,4; 15,2 та 12,5 т/га відповідно, та найвищу енергопродуктивність виробництва біомаси – 65,3; 64,9 та 56,8 ГДж/га. Коефіцієнт енергоефективності кожного з них становив 4,0 або більше.
Використана література
References
UDC 633.17: 631.527.5: 631.5:632.631.11
Popova, О. P., & Кulyk, М. І. (2023). Yield formation and energy potential of Sorghum saccharatum (L.) Moench biomass under the conditions of the central Ukrainian ForestSteppe. Plant Varieties Studying and Protection, 19(3), 168–175. https://doi.org/10.21498/25181017.19.3.2023.287640
Poltava State Agrarian University, 1/3 Skovorody St., Poltava, 36003, Ukraine, *email: oks27071994@gmail.com; kulykmaksym@ukr.net
Purpose. Study of the dynamics of formation of biometric indicators, biomass yield and energy potential of sorghum varieties in the conditions of the Central ForestSteppe of Ukraine. Methods. Field, laboratory and statistical methods were used. Five registered varieties of sorghum, viz: ‘Huliver’, ‘Dovista’, ‘Zubr’, ‘Su’ and ‘Tsukrove’ served as the object of research. The measurement of biometric indicators of plants, the calculation of biomass yield and energy potential were carried out in accordance with approved scientific and methodological recommendations. Results. The most rapid growth in height of sorghum was observed during the interphases of “seedling – leaftube formation and leaftube formation – flowering”. At the end of the growing season, plants of the varieties ‘Huliver’ (237.2–245.1 cm), ‘Tsukrove’ (218.0–227.2 cm) and ‘Dovista’ (205.6–220.9 cm) were the tallest. ‘Hulliver’, ‘Tsukrove’ and ‘Zubr’ were characterized by the largest photosynthetic leaf area, they produced the largest biomass and were characterized by the highest energy efficiency of cultivation in terms of energy productivity (EPс equal to or greater than 60.0 GJ/ha) and energy efficiency coefficient (Kee equal to or greater than 4.0). Conclusions. The highest biomass yield by dry residue was found in the sorghum varieties ‘Huliver’ (15.4 t/ha), ‘Tsukrove’ (15.2 t/ha) and ‘Zubr’ (12.5 t/ha). The same varieties were characterized by high energy productivity (the difference between the energy stored in biomass and the energy used to produce it) – 65.3, 64.9 and 56.8 GJ/ha respectively, with a Kee value of 4.0 or more, which characterizes the average level of biomass production efficiency.
Keywords: sugar sorghum; varieties; biometric indicators of plants; yield; energy efficiency; biomass.
Надійшла / Received 25.08.2023
Погоджено до друку / Accepted 22.09.2023